Říct si o pomoc

01.02.2022

A co Vy, umíte si říct o pomoc, když je Vám na duši "ouvej"?

Může být těžké rozpoznat včas začínající psychickoj nepohodu. Ale když je ouvej, přesně víte, že je čas něco udělat, s někým se poradit, někomu říci o svých trápeních. Ale uděláte to? Umíte si říct o pomoc?

O pomoc si lidé mnohdy říkají pozdě. Hodně se mluví o prevenci nemocí, jaké vitamíny brát, jak se správně chovat, co jíst, co nejíst. Abychom podpořili imunitu. A pak zakašleme a hned řešíme, co by nám tak mohlo být. Co ale naše psychycké zdraví? Jak o něj preventivně pečujeme?

Myslíte si o sobě, že poznáte včas, že se psychicky necítíte dobře a je čas s tím něco dělat? 

Je to trochu jako to přirovnání s žábou, která se vaří v hrnci. Když žábu dáte do hrnce se studenou vodou a začnete ji vařit, uvaříte ji. Ničeho si nevšimne a prostě z ní najednou bude žabí polévka. Když ale uvaříte vodu a do horké vody budete chtít tu žábu vhodit, neprojde to jen tak. Žába se nebude chtít dát uvařit. Pokud delší dobu setrváváme v nepohodě, můžeme ztratit představu toho, že něco není v pořádku. Nevnímáme, že se voda pod námi začíná vařit.

Prevence toho, jak ze sebe neuvařit polévku, je stále vnímat sebe, zkoumat své pocity, věnovat si čas. Tak lze rozpoznat včas, že potřebujeme pomoct, že už na to v jednom nestačíme. 

Když se rozhodnete své pocity s někým sdílet, rozhodně se kvůli tomu nemusíte cítit špatně. Je to o Vás a o Vaši volbě. Nikdo kromě Vás o Vaší podpoře nemusí vědět. Ale říct si o pomoc včas je zásadním krokem v návratu k psychycké pohodě. A chtít být vnímáni je naše lidská přirozenost.  

Nezáleží přísliš zda zvolíte napoprvé psychologa, kamaráda nebo rodinného příslušníka. Důležité je si o pomoc říci. Včas.