Doba pandemická - strach a nejistota. Aneb jak přežít(?)

27.03.2020

Covidem se náhle změnil náš život. Nevím, jak Vy, ale já se stále snažím zorientovat v přívalu informací, pohledů, vyhlídek, a v neposlední řadě ve vlastních emocích. Ne vždy je to jednoduché.  

Řada lidí se na mě obrací se stavy a emocemi, které neznají. Dosud nemuseli podobnou situaci řešit. Objevují se pocity jako strach o blízké, strach o vlastní zdraví, úzkosti ohledně nejisté budoucnosti, práce, vztek, pocity beznaděje a nejistoty. Navíc jak jsme v izolaci, můžeme ztrácet kontakt s realitou a snadno zapomenout, že stejné pocity zmaru, prožívají i jiní lidé. A někdy ten moment sdílení, nebo že to "nejsem jen já" tak trochu pomáhá.

Udržet si nadhled

Lehce se to říká, ale je to teď zásadní. Je nesmírně důležité, abychom si udrželi nadhled a i přes všechny obavy, strachy, omezení si zachovali směr našich dnů. Nadhled je o tom, že nepropadneme těm nehorším obavám a úzkostem. Nadhled je o tom, že i přes tu nejistotu se s novým dnem dokážeme usmát. Nadhled je... Co je pro Vás nadhled v této situaci?

A směřování našich dnů? Pro někoho je to stále práce, kterou i v této době vykonává. Pro jiné, třeba ti, kteří jsou nyní zavření doma, je to zachování si rituálů dne. 

Pomoc s pocity

Ať už se cítíte v tuhle chvíli jakkoliv, začněte tím, že si uvědomíte, jak se vlastně cítíte a co prožíváte. Je dobré se uvědomit strach, obavy, všechny ty negativní stavy, které nás v těchto dnech provázejí. Jste stále ještě v situaci, kdy umíte od těchto pocitů poodstoupit, nebo už vás přehlcují a zabírají všechno místo ve vaší hlavě? Jste to vy, kdo řídí váš život, nebo je to strach, který převzal kormidlo vašeho života?

Nadhled díky Bachovkám

Můžeme se na Vaše pocity podívat spolu a pojmenovat si je. To je krok první ke změně. Na stavy a emoce, které řešíte, pak vybereme esence, které Vám pomohou navrátit rovnováhu. Například při pocitech nejistoty a úzkosti ohledně budoucnosti a třeba i pracovních příležitostí pomůže esence Aspen (Topol). Ta pomůže opět najít důvěru v život. Je to obrovská úleva, když lze odložit tíhu strachování se. Pří obavách o vlastní zdraví, strach z nemoci je dobré kapat esenci Mimulus (Kejklířka). Pokud na člověka doléhá tíha, že už to nebude lepší, že už není z toho úniku, lze nadhled a naději navrátit pomocí esence Gorse (Hlodaš). Pro zpracování stresu a podporu při jeho prožívání je jednoznačně Krizová esence. Krizovou esenci bychom pro tyto dny měli mít jako povinnou výbavu lékárničky.

Držte se a buďte zdraví! 

Tereza