Úzkost a deprese

02.05.2021

Jestli něčemu současná doba nahrává, tak úzkostem. Žijeme v obávání se a strachování se z toho, co by mohlo nastat. Obavy a strach dokáží naší mysl zaměstnat natolik, že zastíní jakoukoliv radost a chuť ze života. Ustaraná tvář a myšlenky v jednom kole - to se bohužel týká více a více lidí. Nárůst duševních útrap se ale zvyšuje také u dětí. A to už je hodně alarmující. Jestliže se dospělí v současném světě neorientují, nelze to očekávat od těch nejmenších. Děti potřebují naši pomoc a podporu. Aby se mohly vyznat ve světě a spolehnout se samy na sebe, musíme si být schopni se sebou poradit my dospělí! Je to výzva! Ale bez nás se to neobejde!

Pamatujete si ještě, když jste někam letěli letadlem, jaké instrukce byly určeny rodičům s dětmi? V případě nutnosti kyslíkové masky začněte milí rodiče u sebe, svému dítěti nasazujte masku až poté, co ji máte na tváři Vy. U psychické odolnosti to platí dvojnásob. Pokud má být Vaše dítě odolné a psychicky v pohodě, pečujte o svou duševní pohodu a zdraví. Pak můžete být bezpečný přístav svým dětem.

Podle šetření NÚDZ (Národní ústav duševního zdraví) na podzim 2020 (jak můžou data asi vypadat teď na jaře 2021?) se duševní porucha v důsledku zhoršení ekonomické situace, ztráty či snížení úvazku týkala každého 3. Čecha. A teď pozor! Výskyt deprese a rizika sebevražedných myšlenek se zvýšil až 3násobně a úzkostné poruchy vzrostly na dvojnásobek. Jedná se o reakci na změnu kvality života. A protože došlo k nárůstu psychologických potíží, krizové linky psychopomoci jedou naplno (např. www.opatrujse.cz, pro pedagogické pracovníky např. nevypustdusi.cz, dětská Linka bezpečí). Na internetu lze vyhledat podporu terapeutů online prakticky hned. Přesto ale šetření potvrzuje to, že ti, co odbornou pomoc, ji ne vždy vyhledají. Každý svou situaci řeší po svém. Nebo po svém neřeší.

Naše vnitřní nepohoda se odráží navenek. Psychické problémy mají dopad na mezilidské vztahy.

Co to jsou úzkosti a panika?

A co děti úzkostlivých rodičů? A rodiče úzkostlivých dětí?

O tom Vám napíšu něco příště. Taky se můžeme podívat na to, jak úzkosti sílí a čím to, že my tu sílu ztrácíme.

Ale zpátky k Bachovým esencím. Dr. Bach totiž po sobě zanechal odkaz nad zlato. Zrovna esence Topol (Aspen) je jedna ze zlatých esencí a hlavně na úzkosti. Pokud již řešíte panickou ataku, tak pak esence Devaterníku penízkovitého (Rock rose). A ve chvílích stresu opět Rescue Remedy. Tu mějte ve své domácí lékárničce.  


Pokud se Vás toto téma týká, ozvěte se hned! Pomůžu Vám někde začít. 


Rezervujte si svou konzultaci: